امروز:8 اسفند 1402

تنظیم کننده های ایالات متحده از تمام سپرده های بانک سیلیکون ولی محافظت خواهند کرد

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد، تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده اعلام کرده‌اند که برای محافظت «کامل» از تمام سپرده‌های بانک سیلیکون ولی (SVB) اقدام می‌کنند. این موسسه خانه تعداد زیادی از استارتاپ ها و شرکت های تاسیس شده مانند Roku و Etsy است که از امروز به منابع مالی خود دسترسی کامل خواهند داشت. در همان زمان، مقامات گفتند که “هیچ کمک مالی” وجود نخواهد داشت و از سهامداران و طلبکاران بدون وثیقه محافظت نمی شود.

FDIC، وزارت خزانه داری و فدرال رزرو در بیانیه ای مشترک اعلام کردند: «امروز ما در حال انجام اقدامات قاطع برای محافظت از اقتصاد ایالات متحده با تقویت اعتماد عمومی به سیستم بانکی خود هستیم. سپرده گذاران از روز دوشنبه 13 مارس به تمام پول خود دسترسی خواهند داشت.

دولت بریتانیا اعلام کرد، علاوه بر این، اچ‌اس‌بی‌سی انگلستان با خرید شعبه بریتانیایی بانک سیلیکون ولی به مبلغ نمادین 1 پوند موافقت کرد تا از فروپاشی شرکت در آن منطقه جلوگیری کند. همانطور که در ایالات متحده، هم سپرده ها و هم وجوه عمومی محافظت می شوند. در بیانیه مطبوعاتی آمده است: «امروز دولت و بانک انگلستان فروش خصوصی بانک سیلیکون ولی بریتانیا را تسهیل کردند. این امر تضمین می‌کند که سپرده‌های مشتریان محافظت می‌شوند و می‌توانند به طور معمول بدون پشتیبانی مالیات دهندگان بانکی کنند.»

FDIC روز جمعه پس از بزرگترین سقوط بانک ایالات متحده در نزدیک به 15 سال گذشته، SVB را تصاحب کرد. نگرانی‌هایی وجود داشت که بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری قادر به پرداخت حقوق و دستمزد خود نباشند، و Etsy روز گذشته گفت که پرداخت‌ها به بازرگانان ممکن است به تاخیر بیفتد. روز جمعه، Roku اعلام کرد که ممکن است 26 درصد از ذخایر نقدی خود یا بیش از 487 میلیون دلار را به دلیل سقوط از دست بدهد.

در بالای SVB، Signature Banks توسط رگولاتورها در آخر هفته بسته شد. این یکی از بزرگ‌ترین بانک‌هایی است که توسط شرکت‌های ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا صرافی Coinbase برای یکی، ۲۴۰ میلیون دلار سپرده در بانک داشت. در همان بیانیه مشترک، تنظیم کننده های فدرال گفتند که “همه سپرده گذاران این موسسه [همچنین] کامل خواهند شد.”

Silvergate، یکی دیگر از مؤسسه‌های محبوب در صرافی‌های رمزنگاری (و معروف به خرید Diem، پروژه جاه‌طلبانه ارز دیجیتال که توسط فیس‌بوک تأمین مالی می‌شود)، در 8 مارس سقوط کرد. این نشان‌دهنده فعالیت سه بانک کلیدی مرتبط با شرکت‌های فناوری است که در عرض یک هفته بسته می‌شوند.

دولت برای اطمینان بخشیدن به سپرده گذاران نگران این رویدادها، گفت که بودجه بیشتری را در اختیار سایر مؤسسات واجد شرایط قرار خواهد داد. برنامه جدید به بانک ها این امکان را می دهد که در ازای وام های بانک مرکزی تا یک سال، خزانه و سایر اوراق بهادار دولتی امن را به عنوان وثیقه قرار دهند. این برای رفع یک مشکل کلیدی که منجر به شکست SVB شد طراحی شده است: ضررهای غیر واقعی در اوراق بهادار دولتی ناشی از افزایش سریع نرخ بهره.

در بیانیه مشترک آمده است: «سیستم بانکی ایالات متحده انعطاف‌پذیر و بر پایه‌ای محکم باقی می‌ماند، تا حد زیادی به دلیل اصلاحاتی که پس از بحران مالی انجام شد و تضمین‌های بهتری را برای صنعت بانکداری تضمین کرد». این اصلاحات همراه با اقدامات امروز نشان دهنده تعهد ما به انجام اقدامات لازم برای اطمینان از ایمن ماندن پس‌انداز سپرده‌گذاران است.»

اشتراک گذاری