امروز:17 خرداد 1402

ذهن زیبای جان نش، به آرامش ابدی دست یافت

جان نش ریاضیدان نام آشنای دنیا که در سال 1994 به خاطر ارائه‌ی تئوری بازی‌ها که با عنوان تعادل نش سناخته می‌شود، جایزه نوبل ریاضی را از آن خود کرد، دیروز در یک حادثه رانندگی جان خود را از دست داد.

فیلم سینمایی ذهن زیبا با بازیگری راسل کرو بر اساس زندگی این دانشمند ساخته شد و در سال 2001  برنده جایزه اسکار شد. جان نش بخشی از زندگی خود را به مبارزه‌ی با بیماری شیزوفرنی پرداخت، جان نش صداهایی غیرواقعی را می‌شنید که او را از خطراتی موهوم حذر می‌دادند و وادارش می‌کردند کارهایی برخلاف خواسته‌اش انجام بدهد. رفته رفته بر شدت توهمات او افزوده شد و زندگی‌اش در آستانه فروپاشی قرار گرفت. وی کرسی استادی خود را در دانشگاه از دست داد و بالاخره در بیمارستان بستری شد ولی در این دوران همسرش کنار او بود و به او بسیار کمک کرد. پزشکان بیماری‌اش را نوعی اسکیزوفرنی هذیانی (پارانوید) تشخیص دادند که با افسرگی خفیف و کاهش اعتماد به نفس همراه شده بود. او با تمام توان سعی کرد تا محتوای ذهنی بیمار خود را ذره ذره اصلاح کند. این فرایند جبرانی، چیزی نزدیک به ۳۰ سال از بهترین سال‌های عمر او را گرفت اما امید و اراده‌ای که او از خود نشان داد، کار خودش را کرد و ریاضی‌دان نابغه بالاخره از بند بیماری نجات پیدا کرد.

جان نش و همسرش به ترتیب 86 و 82 سال داشتند و در پرینستون نیوجرسی زندگی می‌کردند. این زوج موفق دیروز پس از سوار شدن به یک تاکسی دچار سانحه‌ی رانندگی شده و در نهایت هر دو جان خود را از دست دادند.

 

اگر مایل هستید در باره‌ی وی بیشتر بدانید به صفحه‌ی جان نش در ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

 

سخت بر این اعتقادم که امپراطوری بعدی جهان را گوگل بنا خواهد نهاد و من علاقه‌مندم تاریخ شکل گرفتن این امپراطوری را مکتوب کنم.