امروز:6 خرداد 1403

انگلیس فروش برخی از پلاستیک های یکبار مصرف را ممنوع کرد

وزارت محیط زیست، غذا و امور روستایی بریتانیا روز شنبه اعلام کرد، انگلیس تا پایان سال از فروش و عرضه انواع پلاستیک های یکبار مصرف، از جمله بشقاب و کارد و چنگال، شرکت ها را ممنوع خواهد کرد. دولت اجرای این قانون را در اکتبر 2023 آغاز خواهد کرد. علاوه بر برخی پلاستیک‌ها، این ممنوعیت شامل سینی‌های یکبار مصرف و انواع خاصی از لیوان‌های پلی استایرن و ظروف غذا می‌شود، اما بشقاب‌ها، سینی‌ها و کاسه‌های موجود در وعده‌های غذایی آماده سوپرمارکت را معاف می‌کند. دولت قصد دارد از طریق یک طرح جداگانه که تولیدکنندگان را تشویق می کند تا استانداردهای بازیافت بالاتری را رعایت کنند، آن ها را هدف قرار دهد.

بر اساس یک تخمین که توسط وزارت محیط زیست ذکر شده است، مصرف کنندگان انگلیسی هر سال حدود 2.7 میلیارد قلم کارد و چنگال یکبار مصرف استفاده می کنند و تنها حدود 10 درصد از آنها بازیافت می شوند. این وزارتخانه گفت 95 درصد از افرادی که قبل از اعلام امروز با آنها مشورت کرده بود، موافق ممنوعیت بودند. ترز کافی، وزیر محیط زیست، گفت: «ما به افکار عمومی گوش دادیم و این ممنوعیت‌های پلاستیکی یک بار مصرف جدید به کار حیاتی ما برای محافظت از محیط زیست برای نسل‌های آینده ادامه خواهد داد.

به گفته خبرگزاری فرانسه، اسکاتلند و ولز قبلاً قوانین مشابهی را تصویب کرده بودند. همچنین شایان ذکر است که انگلستان در حال حاضر فروش سایر اقلام یکبار مصرف از جمله نی و سواب پنبه را محدود کرده است. علاوه بر این، وزارت محیط زیست در حال بررسی اقداماتی است که سایر «اقلام پلاستیکی مشکل ساز» را هدف قرار می دهد. به طور خاص، دولت همچنین می‌تواند دستمال‌های مرطوب و فیلترهای تنباکو را ممنوع کند یا برچسب‌گذاری بسته‌ها را اجباری کند که به مصرف‌کنندگان نشان دهد چگونه آن اقلام را به درستی دور بریزند.

ممنوعیت ظروف یکبار مصرف و کارد و چنگال بخشی از تلاش گسترده‌تر دولت‌ها در سراسر جهان برای محدود کردن تولید و استفاده از پلاستیک‌های یکبار مصرف است. در ماه مارس گذشته، سازمان ملل متحد کار بر روی اولین معاهده جهانی آلودگی پلاستیک را آغاز کرد. اگرچه این توافق تا سال 2024 کامل نخواهد شد، اما می تواند یکی از مهم ترین تلاش ها برای مهار تغییرات آب و هوایی از زمان توافق پاریس در سال 2015 باشد.

اشتراک گذاری