امروز:9 تیر 1401

PCI Express 7 هشت برابر سریعتر از PCI Express 5 خواهد بود

کمیته PCI-SIG آخرین استاندارد PCI Express 7.0 را با سرعت‌های فوق‌العاده رونمایی کرده است، حتی در حالی که هنوز منتظر هستیم تا دستگاه‌های دو نسل قدیمی‌تر PCIe 5 به تعداد وارد شوند. PCIe 7 که قرار است در سال 2025 عرضه شود و احتمالاً در حدود سال 2027 وارد بازار شود، حداکثر 512 گیگابایت بر ثانیه توان ارائه خواهد کرد که 8 برابر آخرین سرعت PCI Express 5.0 است.

اگرچه تمام این سرعت به سازندگان دستگاه و تراشه بستگی دارد. تراشه‌های نسل دوازدهم Alder Lake اینتل که در ژانویه 2022 منتشر شدند، از PCIe 5.0 پشتیبانی می‌کنند، اما تراشه‌های دسکتاپ Ryzen 7000 Zen 4 AMD با پشتیبانی از PCIe 5.0 تا پاییز امسال وارد بازار نمی‌شوند. اولین SSD های PCIe 5.0 برای مصرف کنندگان فقط با سرعت خواندن تا 13 گیگابایت بر ثانیه وارد بازار شده اند.

سایر ویژگی های کلیدی عبارتند از بهبود بهره وری انرژی، تاخیر کم و سازگاری با نسل های قبلی. با این حال، PCIe 7.0 برای دستیابی به این سرعت‌ها به ردپای کوتاه‌تری نیاز دارد، بنابراین مادربردها می‌توانند گران‌تر باشند زیرا احتمالاً به قطعات اضافی و PCB ضخیم‌تر نیاز دارند.

از جنبه مثبت، حتی خطوط x1 PCIe 7.0 به سرعت PCIe 4.0 x16 (32 گیگابایت بر ثانیه) خواهند بود، بنابراین فضای ذخیره‌سازی و سایر دستگاه‌ها می‌توانند کوچک‌تر باشند و منابع کمتری را مصرف کنند. به عبارت دیگر، می توانید چهار اسلات درایو NVME SSD داشته باشید که هر کدام از آنها فقط از 1 خط PCIe استفاده می کند و سرعت همه آنها دو برابر یک اسلات PCIe5 x4 NVMe است.

اشتراک گذاری

من شهاب ابویی هستم. رشته مورد علاقم مکانیک هست و در این رشته در حال تحصیل هستم. در کنار این رشته علاقه ی بسیار زیادی به تکنولوژی دارم. امیدوارم بهترین مطالب را برای کاربران آریامونز تهیه کنم.