امروز:9 اسفند 1402

محققان دریافتند خشک کن های لاک ناخن UV می توانند باعث آسیب DNA و جهش شوند

از زمان ورود به بازار در حدود سال 2010، مانیکورهای ژلی به یک عنصر اصلی در سالن های ناخن در سراسر ایالات متحده و بسیاری از نقاط جهان تبدیل شده اند، و به راحتی می توان دلیل آن را فهمید. در مقایسه با لاک های سنتی، انواع ژل در برابر آسیب و لکه مقاوم تر هستند و تا زمانی که لاک را از روی ناخن های خود پاک نکنید، درخشندگی خود را حفظ می کنند. بهتر از همه، اگر شما بی حوصله هستید، لازم نیست یک ساعت یا بیشتر صبر کنید تا مانیکور ژل خشک شود. این مزایا همگی به دلیل نحوه درمان لهستانی است. به جای اینکه منتظر بمانید تا لاک ژل به طور طبیعی خشک شود، دستان خود را زیر نور UV قرار می دهید که مواد شیمیایی داخل ژل را فعال می کند و باعث سفت شدن آن می شود.

در حالی که خطرات اشعه ماوراء بنفش – به ویژه در تنظیمات برنزه کردن – به خوبی شناخته شده است، دانشمندان قبل از این هفته مطالعه نکرده بودند که چگونه نورهای فرابنفش مورد استفاده برای درمان ژل لاک ممکن است بر پوست انسان تأثیر بگذارد. ممکن است فکر کنید آنچه ما در مورد تخت های برنزه می دانیم در اینجا کاربرد دارد، اما دستگاه های مورد استفاده در سالن های ناخن طیف متفاوتی از نور ماوراء بنفش را ساطع می کنند. گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو پس از خواندن مقاله ای در مورد یک شرکت کننده مسابقه زیبایی که به نوعی نادر از سرطان پوست تشخیص داده شده بود، تصمیم گرفتند این دستگاه ها را مطالعه کنند.

محققان با استفاده از ترکیب های مختلف سلول های انسان و موش دریافتند که یک جلسه 20 دقیقه ای با خشک کن لاک ناخن با اشعه ماوراء بنفش منجر به مرگ 30 درصد از سلول های یک ظرف پتری شد. در سه جلسه 20 دقیقه ای متوالی، 65 تا 70 درصد از سلول های در معرض از بین رفتند. در میان سلول‌های باقی‌مانده، محققان شواهدی از آسیب میتوکندری و DNA، علاوه بر جهش‌هایی که در بیماران سرطان پوست دیده شده است، مشاهده کردند.

“نتایج تجربی ما و شواهد قبلی قویاً نشان می دهد که تشعشعات ساطع شده از خشک کن های لاک ناخن UV ممکن است باعث سرطان دست شوند و خشک کن های ناخن UV، مشابه تخت های برنزه کننده، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.” محققان در مطالعه ای که روز سه شنبه در مجله Nature Communications منتشر شد، نوشتند. آنها هشدار می دهند که قبل از اینکه بتوانند به طور قطعی بگویند استفاده از دستگاه های خشک کننده اشعه ماوراء بنفش منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود، به یک مطالعه اپیدمیولوژیک طولانی تر نیاز است و افزودند: «احتمالاً تکمیل چنین مطالعاتی حداقل یک دهه طول می کشد و متعاقباً اطلاع رسانی می شود. عمومی.”

شاید فکر کنید توصیه اینجا این است که از خشک کن های UV اجتناب کنید، اما این کار چندان ساده نیست. مانیکور ژل به دلیلی به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است. برای بسیاری از افراد، لاک ناخن معمولی بعد از یک روز شروع به خرد شدن می‌کند، بنابراین یک مانیکور سنتی اغلب ارزش وقت، هزینه یا تلاش را ندارد.

اشتراک گذاری