امروز:9 خرداد 1402

تفاوت قفسه بندی راک با قفسه پیچ و مهره ای در چیست؟

قفسه بندی راک و پیچ و مهره ای دو نوع قفسه فلزی بسیار پرکاربرد در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی هستند. این قفسه ها از نظر قدرت تحمل، ساختار، ابعاد و غیره دارای تفاوت های چشمگیری با یکدیگر هستند و بر همین اساس نوع کاربردشان نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه مهم ترین تفاوت قفسه بندی پالت راک و مشبک را بررسی خواهیم کرد.

قفسه بندی راک چیست؟

قفسه بندی راک که با نام قفسه پالت راک نیز شناخته شده است، مقاوم ترین سیستم قفسه بندی انبار صنعتی و نیمه صعنعتی می باشد که بدنه تمام فلزی دارد. این قفسه ها دارای  دهانه های متعدد بوده و در هر یک چندین پالت حاوی تعداد زیاد بار قرار میگیرد. به دلیل مقاومت زیاد و ساختار کلی قفسه، از کف تا سقف تا ارتفاع 16 متر را با این قفسه ها می توان طبقه بندی کرد و به همین دلیل تاثیر چشمگیری در افزایش راندمان انبار دارند. جهت آشنایی بیشتر و خرید قفسه راک اینجا کلیک کنید.

قفسه بندی پیچ و مهره ای چیست؟

قفسه بندی پیچ و مهره ای یا مشبک از دیگر قفسه های فلزی می باشد که در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی و حتی فروشگاه و مغازه ها استفاده میشوند. این قفسه ها با اتصالات پیچ و مهره ای بسیار مقاوم دهانه و ستون را به هم متصل و از این طریق محیط مورد نظر را طبقه بندی می کنند. بدنه قفسه مشبک در برابر نم و رطوبت و تماس با مواد خورنده مقاوم بوده و براحتی قابل شستشو هستند. جهت آشنایی بیشتر و خرید قفسه پیچ و مهره ای اینجا کلیک کنید.

تفاوت های قفسه راک و مشبک

قفسه های پالت راک و مشبک از جهات متعددی با یکدیگر متفاوت هستند و در زمان انتخاب و خرید باید به این موضوع مهم توجه شود. مهم ترین تفاوت های این قفسه ها عبارتند از:

اجزای قفسه مشبک و راک

اصلی ترین تفاوت قفسه بندی راک و پیچ و مهره ای، شکل ظاهری و ساختار آنها است و بر همین اساس اجزای متفاوتی در آنها به کار می رود. در قفسه های راک اجزای متعددی از قبیل قاب، ستون، صفحه پایه، بازو، قفل اطمینان بازو، مهاربندهای ضربدری و افقی و محافظ قاب استفاده میشود. این در حالیست که ساختار قفسه های مشبک پیچیده نبوده و از قاب و کفی و پیچ و مهره تشکیل شده اند.

با توجه به تفاوت هایی که در اجزای این قفسه ها وجود دارد، شکل سازه نیز کاملا متفاوت است. به طوریکه در قفسه های مشبک بار مستقیم روی کفی دهانه ها قرار میگیرد. این در حالیست که چیدمان بار در هر دهانه برای قفسه راک با پالت های فلزی انجام میشود.

تفاوت در قیمت قفسه

کافیست لیست قیمت روز انواع قفسه بندی انبار را مشاهده کنید تا تفاوت در قیمت این دو قفسه را درک کنید. پالت راک به دلیل زمان بر بودن فرآیند ساخت، نیاز به متریال فلزی بیشتر و همچنین ارتفاع زیاد، قیمت بالاتری نسبت به قفسه های پیچ و مهر ه ای دارد. قیمت قفسه های مشبک در مقایسه با سایر قفسه ها نیز ارزان تر است و به همین دلیل گزینه ای اید ه آل برای انبارهای خانگی و کسب و کارهای نوپا به شمار می رود.

تفاوت در نحوه چیدمان بار

همان طور که اشاره شد، بار در قفسه های راک بر روی پالت چیده شده و در نهایت بر روی بازوهای نصب شده در هر دهانه قرار میگیرند. به دلیل وزن بسیار زیاد پالت های حاوی بار  و همچنین ارتفاع زیاد قفسه، تنها راه برای چیدمان بار استفاده از لیفتراک و بالابر است. قفسه های مشبک ارتفاع زیادی ندارند و چیدمان بار در آنها توسط اپراتورهای انسانی انجام میشود.

علاوه براین، بار و کالاهای موجود در قفسه های مشبک by order و مستقیم قابل دسترسی و جا به جایی هستند. اما نحوه چیدمان پالت ها در قفسه های راک به گونه ایست که سیستم چیدمان و جا به جایی FILO است. دقت داشته باشید که در هر دهانه تا 8 پالت قابل نگهداری است و مقابل و کنار یکدیگر قرار میگیرند.

تفاوت در قدرت تحمل قفسه بندی راک و پیچ و مهره ای

یکی از اصلی ترین نکات در انتخاب سیستم های قفسه بندی، قدرت تحمل آنها است تا از ریزش سازه و خسارت های جانی و مالی جلوگیری شود. با توجه به شکل و ساختار کلی قفسه و همچنین جنس و نوع متریال به کار رفته در قفسه ها قدرت تحمل آنها تعیین می گردد. قفسه های راک به دلیل وجود قاب و ستون و صفحه پایه های بسیار مقاوم و ثابت شدن آنها بر روی زمین، قدرت تحمل زیادی دارند. این قفسه ها در هر دهانه تا 6000 کیلوگرم و در هر طبقه تا 20000 کیلوگرم وزن را می توانند تحمل کنند. اما قفسه های پیچ و مهره ای قدرت تحمل زیادی نداشته و در هر کفه 70 تا 150 کیلوگرم وزن را می توانند تحمل کنند.

تفاوت در کاربرد قفسه راک و پیچ و مهره ای

یکی دیگر از تفاوت های این قفسه ها، کاربردشان است. قفسه های راک به دلیل استقامت زیاد و قابلیت طبقه بندی تا 16 متر در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی استفاده میشوند. به عنوان مثال برای چیدمان بار و کالا در انبار کارخانه تولید مواد غذایی و دارویی، تولید لوازم خانگی، قطعات اولیه خودروسازی و غیره این قفسه ها استفاده میشوند. قفسه های مشبک بیشتر برای انبار کارگاه های تولیدی کوچک، مغازه و فروشگاه ها، انبارهای خانگی و چیدمان بارهای سبک با تعداد کم کاربرد دارند.

نحوه نصب قفسه

به عنوان یکی دیگر از تفاوت های این دو قفسه می توان به نحوه نصب آنها اشاره کرد. قفسه های مشبک نصب بسیار آسانی داشته و با پیچ و مهره می توان طبقه بندی و دمونتاژ را انجام داد. به همین دلیل اجرای این قفسه ها نیاز به تخصص و مهارت بالایی ندارد. بر خلاف آن، نصب قفسه های راک نیاز به مهارت بسیار بالایی داشته و استانداردهای متعددی در طبقه بندی و چیدمان کلی قفسه ها و ردیف بندی کردن آنها باید رعایت شود. برای افزایش ایمنی، قفسه های راک از طریق صفحه پایه روی زمین ثابت میشوند اما قفسه های مشبک نیاز به اتصال به زمین ندارند.

جمع بندی

قفسه های راک و پیچ و مهره ای هر دو در گروه قفسه های فلزی قرار میگیرند، اما از نظر شکل و ساختار، اجزا، قیمت، قدرت تحمل، نحوه چیدمان بار و جا به جایی آنها با یکدیگر تفاوت های چشمگیری دارند. قفسه های پالت راک بیشتر در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی کاربرد دارد و پیچ و مهره ای گزینه ای ایده آل برای مغازه ها، انبار کارگاه های تولیدی کوچک و انبار خانگی به شمار می رود.

اشتراک گذاری

من شهاب ابویی هستم. رشته مورد علاقم مکانیک هست و در این رشته در حال تحصیل هستم. در کنار این رشته علاقه ی بسیار زیادی به تکنولوژی دارم. امیدوارم بهترین مطالب را برای کاربران آریامونز تهیه کنم.