امروز:26 اردیبهشت 1401

ایلان ماسک توییتر را با قیمت ۴۴ میلیارد دلار خرید.

توییتر امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد ایلان ماسک برای خرید این شرکت به مبلغ 44 میلیارد دلار را پذیرفته است. ماسک شرکت را با قیمت 54.20 دلار برای هر سهم خریداری کرد، همان قیمتی که در پیشنهاد اولیه او در 14 آوریل ذکر شد.

ماسک در بیانیه‌ای که منتشر شد، گفت: «آزادی بیان بستر یک دموکراسی کارآمد است و توییتر میدان شهر دیجیتالی است که در آن موضوعات حیاتی برای آینده بشریت مورد بحث قرار می‌گیرد». من همچنین می‌خواهم توییتر را با بهبود محصول با ویژگی‌های جدید، متن‌باز کردن الگوریتم‌ها برای افزایش اعتماد، شکست دادن ربات‌های هرزنامه و احراز هویت همه انسان‌ها، بهتر از همیشه کنم.»
“آزادی بیان بستر یک دموکراسی کارآمد است”

پاراگ آگراوال، مدیر عامل توییتر نیز این معامله را تحسین کرد. آگراوال در بیانیه ای گفت: «توئیتر هدف و ارتباطی دارد که بر کل جهان تأثیر می گذارد. عمیقاً به تیم‌هایمان افتخار می‌کنیم و از کاری الهام گرفته‌ایم که هرگز مهم‌تر از این نبوده است.»

ماسک برنامه خود را برای تامین مالی این قرارداد در پرونده SEC در روز پنجشنبه ارائه کرد که شامل 25.5 میلیارد دلار وام و 21 میلیارد دلار سرمایه شخصی است. تحلیلگران بر این باورند که این وام ها می تواند سالانه یک میلیارد دلار هزینه سرویس دهی به توییتر یا تقریباً 20 درصد از درآمد سالانه این شرکت باشد.

اندکی پس از اینکه ماسک طرح خرید را اعلام کرد، هیئت مدیره توییتر یک اقدامی نشان دادند که قصد دارد در برابر خرید ماسک مقاومت کند. مشخص نیست که چه چیزی منجر به تغییر دیدگاه شرکت شده است. روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که کارمندان توییتر با این اخبار اختلاف نظر دارند و اطلاعات کمی در مورد مذاکرات جاری دریافت می کنند.

هنوز مشخص نیست که ماسک چه تاثیری بر توییتر خواهد داشت یا از کجا با تغییرات شروع خواهد کرد. هنگامی که او برای اولین بار 9.2 درصد از سهام خود را در توییتر فاش کرد، از کاربران توییتر در مورد ایجاد دکمه “ویرایش” نظرسنجی کرد، که توییتر قبلا در حال توسعه آن بود. او بعداً پیشنهاد کرد تبلیغات توییتر بلو را حذف کند، قیمت اشتراک آن را کاهش دهد و Dogecoin را به عنوان یک گزینه پرداخت اضافه کند.

ماسک در انتقاد از اعتدال توییتر صریح بوده و خود را «مطلق خواه آزادی بیان» توصیف کرده و نگرانی هایی را درباره نحوه تعدیل این پلتفرم تحت کنترلش مطرح کرده است. ماسک در مصاحبه‌ای با کریس اندرسون در TED 2022 گفت: «این واقعاً مهم است که مردم این واقعیت و این درک را داشته باشند که می‌توانند آزادانه در چارچوب قانون صحبت کنند.» به نظر من به طور کلی، خطر تمدن کاهش می یابد تا بتوانیم اعتماد توییتر را به عنوان یک پلتفرم عمومی افزایش دهیم.”

ماسک در ابتدا پیشنهاد خرید توییتر را به قیمت 54.20 دلار برای هر سهم در 14 آوریل داد. این پیشنهاد به دنبال افشای ماسک مبنی بر به دست آوردن 9.2 درصد از سهام بود، اقدامی که او را به بزرگترین سهامدار فردی توییتر در آن زمان تبدیل کرد. زمانی به ماسک یک کرسی در هیئت مدیره شرکت پیشنهاد شد، اما این قرارداد خیلی زود از بین رفت، زیرا یک کرسی در هیئت مدیره مانع از خرید بیش از 14.9 درصد از سهام توییتر می شد.

اشتراک گذاری

من شهاب ابویی هستم. رشته مورد علاقم مکانیک هست و در این رشته در حال تحصیل هستم. در کنار این رشته علاقه ی بسیار زیادی به تکنولوژی دارم. امیدوارم بهترین مطالب را برای کاربران آریامونز تهیه کنم.