امروز:11 آذر 1400

ژست حرکتی در فایرفاکس

این روزها ژست های حرکتی دارند کل وسایل و گجت های ما را در بر می گیرند. مثلا گوگل در اندروید سعی می کند ژست های حرکتی جدیدی تعرف کند و یا مایکروسافت با ویندوز 8 و 8.1 سعی دارد ژست های خودش را ارائه دهد. ویا شرکت Synaptics با برنامه Scrybe سعی کرده که ژست های حرکتی را به تاچ پدها و ترک پدهای لپ تاپ بیاورد. اما شاید اشتباهی که خیلی از افراد می کنند این است که فکر می کنند ژست های حرکتی مخصوص صفحات لمسی هستند. ما در این آموزش می خواهیم به شما نشان دهیم که این تفکر اشتباه است و ما می توانیم ژست های حرکتی را برای موس هم داشته باشیم. با ما باشید.

 

 

حرکات کمتر در زمان استفاده از اپلیکیشن‌های کامپیوتری، معمولا به منزله‌ی سهولت و لذت بیشتر در حین کار کردن است. استفاده از میان‌برهای کیبرد یا ژست‌های تاچ‌پد و صفحات لمسی، همگی از جمله مواردی هستند که در آن‍ها اهمیت سادگی انجام کار، نمود پیدا می‌کند. اگر شما هم راه‌های میان‌بر را ترجیح می‌دهید، افزونه‌ی TabFlip  را برای جابجایی در مرورگر فایرفاکس از یاد نبرید.

 

پس از نصب این افزونه می‌توانید به سرعت شروع به کار کنید. برای جابجایی میان زبانه‌ها، دکمه سمت راست ماوس را نگه‌ داشته و آن‌ را به صورت افقی به سمت چپ و راست حرکت دهید، تا میان تب‌های قبلی یا بعدی جابجا شوید.

 

ژست موس

 

همین پروسه را می‌توانید بروی تاچ پدها هم پیاده کنید، اما همراه با کمی سختی و تنها در صورتی که از یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز استفاده کنید. به شخصه هیچ موفقیتی از کار با این افزونه در تاچ‌پد مک‌ ‌‌بوک پرو نداشته و همینطور متوجه شدیم روند استفاده از کلیک راست و ژست‌ها بروی تاچ‌پد، نسبت به ماوس با دشواری‌های بیشتری همراه است. مشکل دیگر هنگامی بروز می‌کند که از این افزونه برروی کامپیوتر مک با ماوس ضمیمه استفاده شود. در این حالت منوی راست کلیک به شکل pop up بروی صفحه ظاهر شده و حتی هنگامی که به سراغ تب بعدی می‌روید همچنان برروی آن باقی می‌ماند. از اشکالات دیگری که می‌توان بدان اشاره کرد دستیابی به منوی راست کلیک است. این منو معمولا وقتی از Tabflip برروی کامپیوتر استفاده می‌کنید در دسترس قرار نمی‌گیرد. به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که این افزونه در اصل برای ویندوز بهینه شده و بر روی کامپیوترهای مک، تجربه‌ی چندان مناسبی را ارائه نمی‌دهد.

و اما نکاتی مهم در باب استفاده از Tabflip. به دنبال گزینه Wrap بگردید. با نصب آن می‌توانید با یک حرکت، از آخرین به اولین زبانه پرش کنید.

گزینه‌ی اسکرول دو انگشتی نیز برای استفاده بر روی صفحات لمسی و تاچ‌پد طراحی شده است که با استفاده از آن می‌توان میان صفحات باز شده حرکت کرد. متاسفانه امکان استفاده از حرکات دو انگشتی برای اسکرول عمودی میسر نیست. و نکته آخر، اگر حساسیت این افزونه به حرکات ماوس بالا است می‌توانید میزان این حساسیت را بر حسب نیاز تغییر دهید. همچنین امکان جابجایی در منوی زبانه‌ها نیز فراهم شده است، هرچند ممکن است چندان به کار نیاید.

 

البته لازم به ذکر است که عکس ابتدای مطلب مربوط به افزونه FireGestures می باشد که در آینده به معرفی این افزونه و امکانات آن می پردازیم.

سخت بر این اعتقادم که امپراطوری بعدی جهان را گوگل بنا خواهد نهاد و من علاقه‌مندم تاریخ شکل گرفتن این امپراطوری را مکتوب کنم.