امروز:31 تیر 1403

استانداردهای جدید کفپوش ساختمانی

همانطور که می دانید استفاده از مصالح مناسب ساختمانی یکی از بایدها در استاندارهای جدید شهرسازی است ، که این مصالح باید با توجه به کاربری ساختمان و سازه ها انتخاب شود.از کفپوش ها تا دیوارها گرفته تا پی ساختمان باید این استاندارها را رعایت کنند. در ادامه به استانداردهای روز دنیا در صنعت پوشش ساختمانی پرداخته وآن را بررسی می کنیم. و به نقش آن در طولانی مدت اشاره می کنیم. از طرفی صرف هزینه برای خرید مناسب این مصالح باعث می شود تا ما ایمنی و امنیت را در زمان حادثه تجربه کنیم.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

کفپوش صنعتی را جدا از مصرف تجاری و صنعتی آن می توان در مصارف مسکونی نیز استفاده کرد. فناوری کفپوش اپوکسی یا پولی پوکساید یک محصول دو منظوره می باشد که دارای خواص مقاومتی عالی از جمله مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت سایشی بالا و مقاومت شیمیایی عالی در مقابل مواد قلیایی و اسیدهای روغنی و چربی ها و همچنین ایجاد سطحی مسطح و صیقلی مورد استفاده وسیعی در سالن های تولیدی مرکز های صنعتی، شیمیایی، بیمارستانی، نیروگاهی، فرودگاهی و … پیدا کرده است.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

جدا از مواردی که گفته شد و برای مصارف صنعتی هستند، این کفپوش ها معمولا بر روی سطوح بتونی و حتی سالن هایی که قبلا کفپوش های سنگی و موزائیک شده اند، استفاده می گردند، ولی در عین حال جهت سطوح فلزی نیز مناسب  می باشند. اپوکسی یا پولی‌ پوکساید، یک بسپار ترموست است که از واکنش رزین اپوکساید با سخت‌کننده پولی‌آمین حاصل می‌شود.

اپوکسی دامنه کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در مواد FRP و چسب های همه‌ کاره اپوکسی یک هم‌بسپار است که از دو مادهٔ شیمیایی گوناگون  بوجود آمده است. این دو ماده را با نام رزین یا ترکیب و سخت ‌کننده یا فعال‌ساز می‌شناسند. رزین از تک پارها یا بسپارهایی با زنجیر کوتاه که در انتهای آن یک گروه اپوکساید قرار دارد، شکل می گیرد.

 

ضد حریق

ضد حریق پوششی ایمنی برای جلوگیری از حوادث احتمالی است. پوشش ضد حریق در جهت محافظت سازه های فلزی در برابر حریق و آتش سوزی بر روی سازه های فلزی و بعضا بتنی انجام می شود. این نوع پوشش نیازمند مشخصات خاص و معلوم الحالی برای مقاومت در برابر آتش سوزی است. برابر استاندارد میزان مقاومت، این پوشش باید به اندازه ی دو ساعت برای 1200 درجه سانتیگراد باشد.

 

 

کاربرد پوشش ضد حریق

ضد حریق در مراکز حساس برای کم کردن خسارت وارده بسیار موثر است. این سیستم ها به هنگام آتش سوزی شروع به کار می کنند، همچون سیستم اعلام آتش سوزی یا سیستم های خودکار اطفا حریق. این سیستم ها با انجام پوشش ضد حریق بر روی سازه فلزی از صدمه دیدن در اثر افزایش دما جلوگیری می کنند تا مدت زمان کافی برای رهایی از حریق و همچنین ارائه خدمات آتش نشانی فراهم شود.

3

رنگ نما

مواد شیمیایی برای رنگ آمیزی است که از فرسوده دیده شدن فضا جلوگیری می کند. در اصل ترکیبی است از مواد شیمیایی، پرلیت، پنبه نسوز و مواد رنگی با ثبات که با رزین های سنتیک مخلوط می شود. استفاده از مواد رنگ آمیزی در نمای خارجی همواره مد نظر کارشناسان بوده است. موادی همچون انواع رنگ نما، پلیتکس و … به لحاظ مقاومت در مقابل آب و باران، سرعت و سهولت در اجرا کردن و کم بودن هزینه اجرا مورد توجه سازندگان ساختمان ها بوده است.

 

عایق رطوبتی بام

برای جایگزین کردن قیرگونی و ایزوگام بهترین انتخاب عایق رطوبتی است. امروزه یکی از معدود مشکلات ساختمان های مسکونی و مراکز تجاری رطوبت پشت بام ها، دیوارهای سرویس های بهداشتی و دیوارهای سمت رطوبت است که در این راستا در اکثر ساختمان ها از عایقکاری ایزوگام و یا قیرگونی استفاده شده است.

عایق کاری استخرها یا مخازن آب

معمولا در جاهایی که با رطوبت آب سر و کار دارند، این عایق کمک بسیاری میتواند بکند. در ابتدا اگر بر روی سطح کار رنگ وجود داشته باشد باید رنگ را از روی سطح کار برداشته و یا با وسایل کاری خاص خود کل سطح مورد نظر جهت ترمیم را تیشه ای کرده و با ترکیب 35 درصد آب آن را روی سطح مورد نظر می کشیم.

کفپوش پلی یورتان

پلی یورتان پوششی است که برای جلوگیری از چسبیدن فوم به قالب استفاده می شود، همانند اپوکسی  پوشش پلی یورتان نیز یک پلیمر ترموست است که عملکرد پوشش دهی را افزایش می دهد. در فرمولاسیون های گوناگون موجود، پلی یورتان نوع آلیفاتیک بهترین انتخاب برای استفاده به عنوان کفپوش است. اگرچه آنها تقریبا به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد حالت فیزیکی جامد دارند، یک پوشش پلی یورتان فقط حدود ۲ تا ۳ میلیمتر ضخامت دارد که همین ضخامت همانند پوشش اپوکسی را نمی شود تنظیم کرد. خرید کفپوش پلی یورتان یکی از خرید های به صرفه برای مصرف کنندگان است.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

کاربرد پلی یورتان

کاربرد صنعتی خاص این پوشش داری کاربردی فراوانی است. به طور کلی مواد جداکننده قالب یا همان واکس های قالبی بخاطر جلوگیری از چسبیدن فوم به قالب که موجب آسیب دیدن قطعات فوم به قالب می گردد، استفاده می شود. مواد جدا کننده قالبی معمولا لایه نازکی از مواد نفتی یا نیمه جامد هستند که بر روی سطح قالب اسپری می شوند. این لایه از تماس مستقیم بین قالب و فوم تشکیل شده جلوگیری بعمل می آورد.

در آخر باید گفت برای سازه های عمومی در میان تمام گفپوش ها، کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان از مزیت های بالایی برخوردار بوده و اجرا و راه اندازی کفپوش اپوکسی به ساده ترین حالت با هزینه بسیار پایین قابلیت اجرایی دارد.

منبع:

http://www.afranews.ir