امروز:9 اسفند 1402

youtube برای رقابت با سرویس استریم بازی Twitchخود را مجهز می‌کند

گوگل پس از شکست در مقابل آمازون بر سر تصاحب شرکت Twitch که در زمینه‌ی استریم بازی فعالیت می‌کرد ، اکنون تصمیم گرفته یک بار دیگر قابلیت استریم یوتیوب را با تمرکز روی بازی و eSport راه‌اندازی کند.

یوتیوب از سال 2010 در بخش استریم زنده فعال بوده و برخی رویدادهای بزرگ نظیر State of the Union و مجموعه‌ی League of Legends را میزبانی کرده است. با این وجود این سرویس به هیچ عنوان به بزرگی و سادگی Twitch نیست. سرویس Twitch طی سالیان گذشته به استاندارد اشتراک تجربه‌های بازی و مواردی از این دست بدل شده و در حقیقت به اندازه‌ای گسترش یافته که حتی PlayStation 4 و Xbox One نیز به ادغام سرویس آن و ارائه‌ی اپلیکیشن متناسب پرداخته‌اند.

منابع این خبر مدعی هستند که گوگل هم‌اکنون تیمی متشکل از 50 مهندس را برای بازسازی بخش استریم زنده‌ی یوتیوب بسیج کرده و ممکن است در رویداد E3 که در ژوئن برگزار خواهد شد شاهد اعلام رسمی آن باشیم.

البته هیچ‌یک از این موارد موجب تعجب نیستند. پس از آنکه آمازون موفق شد روی دست گوگل بلند شده و سرویس Twitch را از آن خود کند، تمرکز گوگل برای ارائه‌ی راهکار جایگزین تنها دیر و زود داشت. در هر حال اگرچه در اختیار گرفتن بزرگ‌ترین پلتفرم بازی زنده بسیار ساده‌تر بود، اما باز هم گوگل تخصص مورد نیاز برای ساخت یک شبکه‌ی ویدیویی بزرگ را دارد. اگرچه Twitch موفق شده خود را به بخش مهمی از دنیای بازی تبدیل کند، اما باید در نظر داشت که تقریبا تمامی کنسول‌های مطرح از یک اپلیکیشن مخصوص یوتیوب نیز برخوردار هستند و بروزرسانی آن‌ها به منظور ارائه‌ی سرویس جدید چندان برای گوگل دشوار نخواهد بود.

سخت بر این اعتقادم که امپراطوری بعدی جهان را گوگل بنا خواهد نهاد و من علاقه‌مندم تاریخ شکل گرفتن این امپراطوری را مکتوب کنم.