امروز:23 خرداد 1403

بهترین منطقه علی آباد کتول برای اجاره ویلا

علی آباد کتول یکی از شهر های تاریخی و بسیار زیبای استان گلستان می باشد که در فاصله ی ۴۰ کیلومتری از مرکز استان یعنی شهر گرگان می باشد. علی آباد بدلیل قرار گرفتن در منطقه ای جلگه ای از آب و هوایی منحصر بفرد برخوردار است که همین آب و هوای دلچسب و طبیعت بکر اطراف آن باعث شده بسیاری از گردشگران به فکر سفر به این شهر زیبا و اقامت در علی آباد کتول بیافتنداز جاذبه های طبیعی و تاریخی علی آباد که بگذریم باید اعتراف کنیم که غذاهای محلی علی آباد را نمی توان نادیده گرفت. غذاهایی مثل ترشو که نوعی آش است و بابتو که نوعی شیرینی ست و خاکی که نوعی تنقلات است . این منطقه خوش آب و هوا مقصد بسیاری از هموطنان برای گذراندن تعطیلات است. اگر قصد اجاره ویلا در علی آباد کتول را دارید بهتر است با بهترین مناطق برای اجاره ویلا در این مطلب از سایت اجاره ویلا گلستانی ها همراه ما باشید:

اجاره ویلا در روستای چینو ییلاق افسانه ای علی آباد کتول

تپه چینو، جاذبه‌ای تاریخی است که اطلاعات گرانبهایی درباره قدمت و تاریخ علی آباد کتول در خود پنهان کرده است. سفال‌هایی که در این ناحیه پیدا شده‌اند، قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارند و برخی دیگر، نشان‌دهنده حکومت اشکانیان بر این منطقه، هستند. 

تپه چینو نیز می‌تواند یکی از همان آثار تاریخی مدفون باشد که در صورت بررسی بیشتر، نشان‌دهنده تمدن و سازه‌های بسیار مهم باشد.

تا کنون در این محل، دیوارهای خشتی، سنگی و یا گلی پیدا شده‌اند که می‌توانند نشان‌دهنده آثار یک قلعه مخروبه باشند.

یکی دیگر از آثار تاریخی استان گلستان که ناش از قدمت طولانی تمدن در این منطقه می‌دهد، دیوار بزرگ گرگان است.

دلیل اینکه مردم اجاره ویلا در روستای چینو را انتخاب می کنند تفاوت هایی که روستای چینو را به یک روستای تاریخی تبدیل و آن را در فهرست میراث ملی به ثبت رسانده است. چینو چندان روستای بزرگی نیست اما ساختار معماری آن می تواند آن را به یکی از روستاهای مهم استان گلستان تبدیل کند. عجیب نیست که در این روستا خانه ای را ببینید که روی دیوار گلی بنا شده باشد. یک سوی خانه را دیوار نگه داشته و سوی دیگر آن را ستون های چوبی و تازه کف خانه از بالای دیوار نمایان می شود. خانه ای معلق میان زمین و آسمان که شاید در کمتر معماری روستایی دیده شده باشد.

معماری روستای چینو همان معماری خشت و گل است، با پوشش بام های سفالی و درها و پنجره های چوبی. بیشتر خانه های تاریخی چینو از یک سو به تراس بزرگی که معمولا چند اطاق را به هم پیوند می دهد، ختم می شوند. گاهی این تراس ها دورتا دور خانه می پیچند و بالاخره به یکی از دیوارهای بیرونی آن ختم می شوند. البته در برخی خانه ها به جای خشت، از گل و سنگ استفاده شده است و هرگز روستاییان چینو از ملات خشک سنگ برای ساختن خانه هایشان استفاده نکرده اند

اجاره ویلا در افراتخته با ویو جنگلی با درختان 190 میلیون ساله

روستای افراتخته و جنگل‌های اطراف آن از دیدنی‌ترین و بکرترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان هستند. روستایی که در میانه کوه‌هایی پوشیده از درختان سرسبز و مه‌های غلیظ گاه و بی‌گاه احاطه شده است. تمام حوالی افراتخته منطقه‌ی زیست‌محیطی شکار ممنوع است. گونه‌های جانوارانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، همگی حفاظت‌شده هستند و شکار در این ناحیه جرم محسوب می‌شود. درختان سر به فلک کشیده‌ی سرخدار در این منطقه به وفور به چشم می‌خورند و ۱۵۰ هکتار از جنگل‌هایی که صد و نود میلیون سال عمر دارند، در افراتخته وجود دارد. عمر برخی دیگر از درختان در این جنگل انبوه به بیش از هزار سال می‌رسد. در برخی نقاط به حدی شاخ و برگ درختان انبوه و درهم‌پیچیده است که نور خورشید به زیر آن‌ها نفوذ نمی‌کند.

این روستا برای عکاسی محلی بی‌نظیر است، از این رو توصیه می‌کنیم هنگام سفر به این منطقه دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

میزان مساحت زیر جنگل‌های این محل حدود ۱۵۰ هکتار است که حدود ۱۹۰ میلیون سال از سن آن‌ها می‌گذرد. در این منطقه به شدت به حفاظت محیط‌زیست و جانوران توجه می‌شود و در آن گونه‌های منحصربه‌فردی دیده شده که به‌هیچ‌وجه اجازه شکار و آسیب در آن ناحیه وارد نشده است.

جنگل پهن برگ‌ها هم در این منطقه به زیبایی محل کمک می‌کند. روستا در محلی کوهستانی واقع است که از اطراف به کوه‌هایی مثل تکیانو و ملیارتو و افراتخته محدود است. ارتفاع افراتخته از سطح دریا حدود ۱۵۵۰ متر است و به دلیل کوهستانی بودن و نزدیک به دریا بودن هوایی معتدل دارد. تعدادی چشمه آب‌معدنی با ارتفاع ریزش ۳۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در این منطقه وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

رود زیبایی در کنار افراتخته است که به‌ملایمت هوای این محل کمک می‌کند. در افراتخته می‌توانید آثار باستانی زیادی مثل چاه سنگی و باستانی پیرآلا و گورستان گبری حمامی باستانی به اسم کهنه حمام را ببینید. البته برای دیدن برخی آثار باید دو کیلومتری راه را طی کنید. تمام این موارد نشان‌دهنده قدمت این روستا از نظر تمدن است

سوالات متداول درباره اجاره ویلا در علی اباد کتول

علی آباد کتول کجاست؟

علی آباد کتول یکی از شهرهای استان گلستان است که در فاصله 40کیلومتری شمال‌شرق گرگان قرار دارد.

بهترین زمان سفر به علی آباد کتول چه زمانی است؟

تابستان بهترین زمان سفر به علی آباد کتول محسوب می‌شود.

دریاچه علی آباد کتول کجاست؟

دریاچه علی آباد کتول، همان دریاچه سد زرین گل است که در مسیر جاده علی آباد کتول به آبشار کبودوال قرار گرفته است و ۱.۵ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

سوغات علی آباد کتول چیست؟

صنایع‌دستی متنوع و پارچه‌های بافتی مختلف،‌ مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر هستند. پارچه‌هایی مانند چادرشب بافی، نمدمالی، آجیده‌دوزی، پارچه‌های ابریشمی و لباس‌های محلی،‌ زیباترین و محبوب‌ترین صنایع‌دستی شهر هستند.

اشتراک گذاری